W poniedziałek, 10 grudnia 2018 r., o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku już po raz 51. wręczono Medale Stolema. W tym roku Kapituła Medalu Stolema złożona z pełnoprawnych członków KS „Pomorania” wyróżniła dwie osoby: prof. Marię Pająkowską-Kensik oraz Władysława Czarnowskiego.
Wydarzenie rozpoczęło się wprowadzeniem sztandaru (w poczcie Weronika Okoniewska, Weronika Damps i Maciej Bigus) oraz odśpiewaniem hymnu Klubu „Zemiô rodnô” i „Hymnu kociewskiego”. Podczas uroczystej gali Daria Frąckiewicz oraz Helena Zaworska odczytały laudacje Laureatów. Do grona Stolemowców prof. Marię Pająkowską-Kensik wprowadziła Jowita Kęcińska-Kaczmarek. Władysław Czarnowski został przyjęty do gremium przez Felicję Baskę-Borzyszkowską. Medale tradycyjnie zostały wręczone przez prezesa Klubu – w tym roku przez Ewelinę Stefańską. Częścią artystyczną uświetniającą to spotkanie zajęła się Ewa Nowicka (prowadząca galę wraz z Julią Formelą) oraz Zespół Folklorystyczny „Modraki” pod kierunkiem Alicji Watkowskiej.
Grono gości zebrało się w Sali Mieszczańskiej, aby pogratulować Laureatom. Na Korzennej 33/35 zebrały się środowiska z różnych części Pomorza, m.in. Kaszubi, Kociewiacy i Krajniacy, by uczcić „latosëch dobiwców” i pogratulować im nie tylko Medalu Stolema, ale przede wszystkim dzieł i osiągnięć, które sprawiły, że na to wyróżnienie w pełni zasłużyli.
Prof. Maria Pająkowska-Kensik z Kociewia została wyróżniona za pracę naukową i społeczną na rzecz Pomorza. Jest kontynuatorką działań i idei ks. dr. Bernarda Sychty. To jedna z najbardziej kompetentnych osób w kwestii dialektu kociewskiego i edukacji regionalnej. Jest autorką m.in. „Popularnego Słownika Kociewskiego”. Jej działania łączą Kociewie i Kaszuby, m.in. za sprawą pracy i różnych inicjatyw podczas członkostwa w ZKP. Jest laureatką różnych wyróżnień. Otrzymała m.in. „Kociewskie Pióro”, „Chwalbę Grzymisława” oraz inne nagrody nadawane przez samorządy na Kociewiu.
Władysław Czarnowski z południowych Kaszub jest znanym animatorem kultury. Przez wiele lat prowadził działalność Zespołu „Krëbane” z Brus. Jest założycielem Stowarzyszenia Zespół Folklorystyczny „Krëbane” oraz Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Brusach, który 18 lat temu otrzymał w Helsinkach certyfikat Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). Współpracując z zespołami z całego świata, promował otwartość kulturową oraz kaszubszczyznę. Jest laureatem różnych nagród, m.in. Skry Ormuzdowej czy Nagrody im. Oskara Kolberga za animację i upowszechnianie kultury ludowej.
Chętnych do obejrzenia fotorelacji autorstwa Piotra Pastalenca zapraszamy do albumu na naszym Facebook profilu.