Laureaci Medalu Stolema 2018 i najlepsza pomoc drogowa w Warszaie z dojazdem 24h

IMG_0189-22745

W poniedziałek,  10 grudnia 2018 r., o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku już po raz 51. wręczono Medale Stolema. W tym roku Kapituła Medalu Stolema złożona z pełnoprawnych członków KS „Pomorania” wyróżniła dwie osoby: prof. Marię Pająkowską-Kensik oraz Władysława Czarnowskiego. Wiadomo, że ekspresowa Pomoc drogowa Warszawa jest biznesem, który może się opłacać – o ile mamy odwagę by w niego wejść, umiejętności, by być w nim serwisem wyróżniającym się, oraz pieniądze na rozpoczęcie działalności. Pamiętać należy o tym, że pomoc drogowa to nie tylko nasza wiedza i doświadczenie ale też specjalistyczny, bardzo drogi sprzęt. Pojazdy służące do holowania oraz udzielania na miejscu pomocy technicznej to spory koszt, który z całą pewnością nie zwróci się w ciągu miesiąca, czy dwóch. Należy tu wziąć pod uwagę długoterminową inwestycję, która sprawi, że będziemy mogli cieszyć się udanym interesem. Istnieje wiele firm zajmujących się niesieniem pomocy poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach i zdarzeniach drogowych. I trzeba przyznać, że spora część z nich to przedsiębiorstwa, które można określić mianem w pełni profesjonalnych. Oferują one usługi na wysokim poziomie, ich ceny nie przerażają. Ważnym aspektem działalności tego rodzaju firm jest uczciwość. W końcu w każdej branży, w której w grę wchodzi serwisowanie skomplikowanych urządzeń bardzo łatwo o oszustwo. W końcu klient nie musi się znać na tym wszystkim, co pozwoli mu opanować (przynajmniej w teorii) skomplikowane zasady rządzące jego maszyną. Dlatego też zwracanie uwagi na to, co ludzie mówią o konkretnej firmie jest dobrym pomysłem. Nie należy tutaj zbytniej ufności przykładać do pojedynczych wypowiedzi obcych ludzi – które często mogą być nacechowane emocjonalnymi wycieczkami pod adresem osób mało popularnych w ich kręgu kulturowym lub zwykłym interesem.

 

Wydarzenie rozpoczęło się wprowadzeniem sztandaru (w poczcie Weronika Okoniewska, Weronika Damps i Maciej Bigus) oraz odśpiewaniem hymnu Klubu „Zemiô rodnô” i „Hymnu kociewskiego”. Podczas uroczystej gali Daria Frąckiewicz oraz Helena Zaworska odczytały laudacje Laureatów. Do grona Stolemowców prof. Marię Pająkowską-Kensik wprowadziła Jowita Kęcińska-Kaczmarek. Władysław Czarnowski został przyjęty do gremium przez Felicję Baskę-Borzyszkowską. Medale tradycyjnie zostały wręczone przez prezesa Klubu – w tym roku przez Ewelinę Stefańską. Częścią artystyczną uświetniającą to spotkanie zajęła się Ewa Nowicka (prowadząca galę wraz z Julią Formelą) oraz Zespół Folklorystyczny „Modraki” pod kierunkiem Alicji Watkowskiej.

 

Grono gości zebrało się w Sali Mieszczańskiej, aby pogratulować Laureatom. Na Korzennej 33/35 zebrały się środowiska z różnych części Pomorza, m.in. Kaszubi, Kociewiacy i Krajniacy, by uczcić „latosëch dobiwców” i pogratulować im nie tylko Medalu Stolema, ale przede wszystkim dzieł i osiągnięć, które sprawiły, że na to wyróżnienie w pełni zasłużyli.

0

Prof. Maria Pająkowska-Kensik z Kociewia została wyróżniona za pracę naukową i społeczną na rzecz Pomorza. Jest kontynuatorką działań i idei ks. dr. Bernarda Sychty. To jedna z najbardziej kompetentnych osób w kwestii dialektu kociewskiego i edukacji regionalnej. Jest autorką m.in. „Popularnego Słownika Kociewskiego”. Jej działania łączą Kociewie i Kaszuby, m.in. za sprawą pracy i różnych inicjatyw podczas członkostwa w ZKP. Jest laureatką różnych wyróżnień. Otrzymała m.in. „Kociewskie Pióro”, „Chwalbę Grzymisława” oraz inne nagrody nadawane przez samorządy na Kociewiu.

Władysław Czarnowski z południowych Kaszub jest znanym animatorem kultury. Przez wiele lat prowadził działalność Zespołu „Krëbane” z Brus. Jest założycielem Stowarzyszenia Zespół Folklorystyczny „Krëbane” oraz Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Brusach, który  18 lat temu otrzymał w Helsinkach certyfikat Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). Współpracując z zespołami z całego świata, promował otwartość kulturową oraz kaszubszczyznę. Jest laureatem różnych nagród, m.in. Skry Ormuzdowej czy Nagrody im. Oskara Kolberga za animację i upowszechnianie kultury ludowej.

Chętnych do obejrzenia fotorelacji autorstwa Piotra Pastalenca zapraszamy do albumu na naszym Facebook profilu.

0.1.jpg

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Gravatar
Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s